?>
Categories
Cestování

Průvodce po Amsterdamu, díl první

Amsterdam je destinace ideální na muzea i nákup sexuálních pomůcek dle padesáti odstínů šedi. Je to dokonalá destinace na procházky, parky i projížďky po kanálech. Jen za prodloužený víkend se tu toho dá stihnout opravdu hodně. Ráda se s Vámi podělím o svou zkušenost. Jelikož je toho docela hodně, tak jsem toto psaní rozdělila na dva díly.

Letenky

Letenky do Amsterdamu jsou skoro pořád v akci, takže se člověk velmi snadno nechá nalákat. Připravte se ale na to, že ubytování v Amsterdamu je pro změnu opačný extrém a Vaše peněženka může zažít menší hysterický záchvat. No, je tu prostě dost draho a ověřila jsem si, že s blížícím se termínem cena za ubytování nechutně stoupá. Máte letenky? Gratuluji a rovnou hned kupujte hotel.

Pokud hledáte ubytování na poslední chvíli připravte se na fakt, že většina ubytování už bude zabraná, takže se musíte smířit s tím nabízeným zbytkem (pokud zrovna náhodou někdo nezruší něco zajímavého). Zarezervujte si hotel co nejdříve, ideálně s možností bezplatného zrušení, kdyby se objevilo něco lepšího.

Doprava v Amsterdamu

Dopravní infrastruktura je udělaná velmi dobře. Kromě toho, že se tu většina dopravuje na kole, můžete využít tramvaj, metro i autobusy. Kolo se tu dá snadno zapůjčit snad na každém rohu. Únor v kombinaci s deštěm ve mně osobně nevyvolal touhu si jej pronajmout, na to mám své ledviny příliš ráda. Neprodávají tu klasické jízdenky, ale čipové karty. Jestli jedete do Amsterdamu na více dní, můžete si koupit vícedenní jízdenku – 5 dní vás vyjde na 26 EUR, což je velmi pěkná cena za neomezenou dopravu. Užitečné stránky místního dopravního podniku najdete zde.

Tiket nemusíte shanět nikde v trafice, koupíte si jej jednoduše u řidiče. Narozdíl od nás totiž můžete do tramvaje nastupovat pouze dvěma vchody a čipovou kartu, tedy jízdenku, přiložíte ke skeneru hned u vchodu, čímž provedete check in. Když vystupujete, znovu jen přiložíte kartu ke skeneru a tím provedete check-out a vystoupíte. Tramvaje i autobusy tu jezdí precizně na čas, což může být pro některé turisty docela balzám na duši (například v Anglii, konkrétně v naší čtvrti, máme jizdní autobusové řády spíše na okrasu).

Tip na levnější jídlo

Restaurace jsou tu patrně v porovnání s Čechy dražší, ale při troše snahy se tu najíte levně. Levný a přitom skvělý koncept má restaurace Vapiano, kde se nám tak moc líbilo, že jsme v ní byli dvakrát (díky za tip, Renatko). Jedná se o italskou kuchyni, těstoviny jsou čerstvé a domácí. Jídlo kuchaři připravují přímo před Vašima očima. Více informací zde. Je zde i poměrně dost supermarketů, ale u velké části z nich je dost omezená otevírací doba, což mě mile překvapilo, protože tu aspoň zaměstnance nedřou z kůže na večerních a víkendových směnách.

Co rozhodně stojí za zkoušku jsou Dutch freis – obří hranolky do papírového kornoutu, co Vás zasytí po zbytek dne.

Místa, která stojí za vidění

Muzeum sýrů

Nechala jsem se unést ochutnáváním sýrů natolik, že na návštěvu samotného muzea jaksi nedošlo, protože jsem v sýrové euforií úplně zapomněla na to, že tam nějaké muzeum je. Jednoduše jsem se zasekla v tom obchodě a prožívala sýrový gastrorgasmus. Pokud se tu chcete nadlabat sýrem, tak tohle rozhodně stojí za návštěvu. Vstup do muzea je za jedno euro, do obchodu je zadarmo, více informací zde.

Muzeum tulipánů

Hned o pár domů vedle je Muzeum tulipánů. I zde nejdřív vejdete do naprosto okouzlujícího obchůdku, který vás dále zavede na zajímavě udělanou výstavu o historii tulipánů. Nezdržíte se tu moc dlouho, ale za návštěvu to stojí. Dozvíte se zajímavou historii o této květině, která dokáže snést neskutečně tvrdé podmínky (aby ne, když je původem kdesi z Himálají). Vstup je pět euro na osobu, odkaz na stránky muzea zde.

Museum tulip shop

Dům Anny Frankové

Za dalších sto metrů, na te té samé ulici (teď už jste asi definitivně pochopili, že se toto město dá skutečně rychle projít), narazíte na dům Anny Frankové, na kterém vás nejvíce zaujme ten neuvěřitelně dlouhý štrůdl lidí čekající na vstup, takže jsem si s Ondrou řekli, že tohle necháme na jiný den. Mě osobně ta fronta strašně odradila a Ondra mi řekl, že vzhledem k mým předkům, povaze a dalším faktorům bych tam měla zajít. Měl pravdu.

Tak jsme tam zašli jiný den a tímto vám vřele doporučuji lístky na Annu Frankovou koupit co nejdříve dopředu, což se mi u  ostatních atrakcí podařilo. Návštěva tohoto domu byla vykoupena 85minutovým čekáním, během kterého se prostřídala všechna roční období od větru, nárazového deště přes sněžení, až po stydlivě vykukující paprsky slunce. Pořadatelé nám, mrznoucím turistům, soucitně půjčili reklamní deštník, zatímco si nás jiní turisti s posměchem fotili za oknem z restaurace, kde si hřáli zadky. Co se týče počasí, Amsterdam není v únoru úplně ideální a osobně bych si znovu zajela spíše z jara.

Vstupné na Aničku je devět euro a je to opravdu moc hezká exhibice. Já teda její první půlku regulérně obrečela, ale to je tím, že mě ta židovská otázka tak nějak pořád hodně bere a brečim už jen když vidím dobytčák na koleji. Vřele vám doporučuji co nejdříve návštěvu tohoto domu naplánovat a zakoupit si lístek online, bývají už dost dopředu vyprodané. Lístky můžete zakoupit zde.

Van Gogh Muzeum

Jestli Vás berou Vincentovy obrazy, tak tohle je opravdu “žrádlo”. Vychutnáte si zde biografii a tvorbu tohoto génia. Nebudu Vám nic nalhávat, výstava je to náročná, vstřebávání umění je na celý den. Po tom už jsem jaksi na Rembrandta ani na Rijkmusem neměla sílu, i když to budou jistě také krásné exhibice. Lístky si hravě koupíte dopředu, dokonce si je můžete přidat do Passbooku a v tomto případě se vyhnete minimálně hodinovému čekání. Ten pocit, když jsme předbíhali s našim zakoupeným online lístkem frontu byl k nezaplacení, protože zase strašně pršelo. Odkaz přímo na stránky a online lístky zde.

van gogh museum

Body worlds

Pokud Vás fascinuje lidské tělo a neštítíte se vystavených částí lidského těla včetně orgánů, na tomto místě se budete moci vyžít. Jedinečná exhibice, kde si můžete prohlédnout jak vypadají orgány, centrální nervová soustava, krevní oběh, anebo jak vypadají vaše vnitřnosti, když jsou zasáhnuté rakovinou. Můžete si také prohlednout jak vypadá endoprotéza zabudovaná v těle, ocelové koleno a další sešroubované kosti. Plíce kuřáka a nekuřáka tu také nechyběly a bylo to fakt nechutné, jsem fakt ráda, že nekouřím.

Nechybí ani milimetrové průřezy lidským tělem. Výstava je koncipována tak dobře, že se na ní dokážete dívat, aniž by to ve vás vzbuzovalo pohoršení nebo chuť zvracet. Celá pointa tkví v poukázání na faktory, které mají vliv na náš šťastný život ať už z pohledu zdravého lidského těla nebo mozku.

Lístky nejsou nejlevnější, ale tohle byla asi jedna z nejlepších výstav, které jsem kdy zažila a to jen díky Ondrovi, který mě tam zatáhl. To létající prase stažené z kůže nad kasou ve mně totiž zrovna nebudilo touhu jít dovnitř. Lístky zakoupené online jsou dokonce tuším o něco levnější, zakoupit je můžete zde.

Co dále stojí za návštěvu:

  • DAM square – hlavní náměstí.
  • Rembrandtplein – rušné náměstí, kde jsou ztvárněny Rembrandtovy sochy.
  • Museumplein – další dominanta, myslím, že jméno samo o sobě hodně vypovídá.
  • Flower market – trh s květinami je fajn, akorát moc nedoporučuji kupovat balené sazenice. Já si vybrala jedny v plechovce a bylo to bohužel úplně plesnivý.
  • Vondelpark – ten jediný jsme nestihli, protože dva dny bylo fakt škaredě, ale už jen vchod vypadal krásně.

Tak to bychom měli první díl, příště se můžete těšit na činskou čtvrť, Red light district, muzeum sexu, plavby po kanálech a Heineken experience.

One reply on “Průvodce po Amsterdamu, díl první”

Jeste bych doporucil navstivit Amsterdam dungeon – neni to zadny nudny muzeum mucicich nastroju, rozhodne Vas tam vtahnou do deje. Je tam asi 1hod okruh s tematicky resenyma mistnostma (vyslechy carodejnic, pirati, marnice, bozi soud, bludiste atp…) kde hraji zivi herci a vy je prochazite ve skupince +-10ti lidi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *