AnnaLogy

Anna Filkuková alias @friendlyAnna

Život v UK

Výlet do Capel Manor

Už jsem vám řekla, že čas je neskutečná svině? No, tak teď už to víte. Každopádně vám přináším, byť se skluzem, další report z páteho týdne, který byl ve znamení výletování. Takže jsem z toho udělala takovej pěknej výtah o tom, jak jsem zvládla malej výlet a jak organizačně nepodělat velkej výlet. Mimochodem dělat plánovače a něco organizovat může být vážně hrozně nevděčná práce. Cenu umolousaného medvídka PÚ za to rozhodně nečekejte.

Malej výlet aneb sluníčková neděle

Ondra měl po dlouhé době volnou neděli, tak mě zaúkoloval něco vymyslet. Zhostila jsem se toho více než zodpovědně a coby informační profesionál jsem googlila, až se ze mě kouřilo. Vytvořila jsem krátký list zajímavých míst, kam zajet. Respektive jsme si s mužem udělali sdílené dokumenty, kam si píšeme tipy, postřehy a nápady. Máme tak kromě sdíleného dokumentu výletů i dokument pro nákupy a dovolenou. Moc doporučuji, pokud máte net v mobilu a chytrý telefon. Google Drive je v tomhle fajn pomůcka. Musím spravedlivě konstatovat, že tento nápad nebyl můj, i když jsem následně přišla s řešením v podobě Google Docs.

Požadavky na náš malý výlet jsem měla následující:

  • aby to nebylo moc daleko,
  • žádné extra vysoké vstupné,
  • pokud možno někam do přírody.

Času bylo dost, takže jsem vše v klidu naplánovala, společně jsme návrh schválili a jelo se. Přesně 30. června jsme si užili parádní výlet do Capel Manor, což je taková okouzlující botanická zahrada na okraji Londýna v Enfieldu (dvacet minut autem z Hertfordu). Místo vřele doporučují navštívit, neb vstupné 5GBP vám rodidla neurve a dobré dvě až tři hodinky se budete hezky courat po bezpočtu typů zahrad a v rozmanité flóře.

Flóra i fontánky, a vůbec celá zahradní architektura vás ohromí. Jediný dojem kazí hluk z dálnice poblíž. I ten však tu a tam zanikne, když se dostanete hlouběji do útrob zeleně nebo poblíž jezerní fontány, kde vás budou zdravit macaté, barevné a prý japonské rybky.

capel manor

Navíc ten den se v Capel Manor pořádala výstava bonsají (kdo by neměl rád bonsaje) a konečně se projevilo pořádné nefalšované léto, tak jsem se nadšeně prsila vstříc ozónové díře.

Prsení pak po návratu pokračovalo v oblíbeném místním parku, který máme kousek od domu a celá ta travnatá oblast, na které si můžete válet šunky, má po obvodu cca 4 km. Sebou jsme sbalili domácí kuřecí wrapy, které jsem připravila, dále Tangram, což je taková fajn hra pro jednoho max dva hráče (a je to fuška na mozek).

A hlavně jsme sbalili Pimm’s, do něhož Ondra vždy nacpe megakusy čerstvého ovoce. Úzkým hrdlem pak nějakým magickým způsobem do PETky procpe například celé jahody a dává mi zakusit frustrace, neb toto ovoce už nikdy zpět nevytáhnete a v pokročilém stádiu leda tak nervózně trénujete francouzáka s dávnou oslintanou flaškou. V ještě pokročilejším stádiu se snažíte nasát jahodu zpátky do úst, což už si netroufám ani k ničemu přirovnávat. Nakonec z druhé strany mlátíte o dno a prosíte v duchu, hlavu zakloněnou, aby vám to ovoce padlo do chřtánu, zatímco nemáte daleko od vyražení zubů.

Zábava je taky to, když vypijete dva litry té zrádné namíchané limonády a začne se vám chtít čurat na místě, kde moc čuracích míst není. Mé boty si tak užily masku z bažiny u potoka a zadnice zakusila polibek kopřiv. Ale stejně ten park miluju, ty zdejší letní večery a společné procházky. Vždy to má v sobě patřičnou dávku romantiky. Posledně při hvězdné noci měsíc svítil tak jasně, že jste mohli vidět, jak v dřepě u potoka mocně čuráte z kopečka, aniž byste přitom smočili i botičky. Skoro jak za dne! Víte, můžete si tu chodit kolem vody, jak chcete a nic vás nesežere. Za celou dobu jsme evidovali jeden štípanec a to ještě nebyl můj.

Jak nepohnojit velkej výlet

Po dalším týdnu nás čekal dokonce volný celý víkend. Ondra navíc objevil slevu na trajekty, takže jsem se navnadila na trip Le France s touhou podívat se do útrob Normandie. Nicméně nakonec se ukázalo, že to bude tak trochu dafuq, protože sleva platila na naprosto debilní časy.

Přešli jsme tedy k tomu, že vyjedeme někam po UK. Z toho jsem si vzala hned několik dobrých ponaučení, které se mohou hodit i vám. Upřímně, celý ten víkend by vydal na dost dobrou komediálně-tragickou divadelní hru, ale já tu mám omezenej prostor a chci, abyste to zvládli dočíst do konce. Takže zůstanu u těch rychlejch doporučení, což považujte za výcuc toho nejzásadnějšího a pro vás nejužitečnějšího:

Plánujte dostatečně dopředu

V tomto případě je zbytečně riskantní nechávat to na poslední chvíli. Já se teda vymlouvám, že my to spíše začali řešit pozdě a zbytečně si stanovili termín na první pěkný víkend. Protože pak by počasí nemuselo vyjít. No… samozřejmě to byla blbost. Hezky je už třetí víkend. Ale vsadím se, že je to tak trochu na truc.

Výlet je dobré promýšlet déle dopředu a alespoň dva týdny, ideálně i více. Hned jak budete mít aspoň trochu jasno, zarezervujte si ubytko. Nebo budete zoufale a marně hledat, kde složit hlavu. Zvláště pokud nejste kempařský typ. My měli docela štěstí. Náhodou jsem objevila parádní kemp, kde měli volno. Původně jsem mocinky chtěla mít kemp hned někde u pobřeží a pláže, ale tato místa byla beznadějně sold out. Nakonec jsme ten jeden u moře našli, ale nedalo se tu koupat. Nevadí, aspoň za ten výhled to stálo. K moři jsme jeli jeden den cca 15 minut autem do rezervace v Dorsetu, kousek od Weymouthu. Je tu totiž jeden moc pěkný přírodní úkaz zvaný Durdle Door:

durdle door dorset

A druhý den jsme strávili přímo ve Weymouthu, kde byla krásně písčitá pláž, promenáda a hlavně člověk šel 200 metrů od břehu a moře pořád mělký. Takže tím pádem i teplejší. Neaplikovali jste si tak lokální anestetikum zvané „mrznoucí směs na nohou“.

Tím bych chtěla poukázat na typický anglický styl koupání – vlezeme do vody maximálně po kolena a hrajeme si frisbee nebo s míčem. Zatímco je třicetistupňové vedro a praží slunce, vy máte stabilní chladící systém od nohou, takže vydržíte na sluníčku dlouho a rychle se opálíte nebo spálíte. Řekla bych, že u většiny místních je to ten druhej případ, protože velká část místních obyvatel jsou bílé, poněkud sádelnaté typy. Pravda je, že to není úplně ideální místo pro lidi, co špatně snáší pláže typu „hlava na hlavě“. Nám to až tak nevadilo. Moře bylo bezpochyby teplé i díky tomu, že do něho načurala ta spousta malých uřvaných dětiček.

Stan nebo hotel?

Dalším bodem je kolektivní shoda na tom, jakým způsobem hodláte trávit noci. Zvláště pokud máte menší auto a musíte čachrovat s prostory. Ať třeba zbytečně netáhnete stan. My ho samozřejmě zbytečně netáhli, ale do poslední chvíle jsme řešili i otázku, zda nebudem někde na chajdě. Nakonec však jsme byli pro camp, protože:

  • Campy v UK jsou prostě luxusní, angličani rádi stanují, vedle stanů standardně uvidíte zaparkovaná luxusní auta, ať už je to Porsche, Rolls Royce nebo klasika jako Mercedes, Audi a BMW.
  • Noc za tři lidi s autem a stanem nás vyšla na 25GBP (necelých 300 Kč na jednoho). Což je super za vskutku krásné, ĺuxusní prostředí, kde na vás čekaly čisté, úplně nové sprchy, pitná voda, elektřina a dokonce i wi-fi!
  • Campy většinou dělají z farem, jelikož jsou to rozlehlé travnaté oblasti, je vcelku přirozené, že zatímco na jedné pastvině máte krásný kempovací areál, hned vedle se spokojeně pasou kravičky.

Inu posuďte sami, to vzádu je pěkně prosím moře. Jinak pokud byste zvažovali návštěvu, tak tady je webová adresa kempu.

camp East Fleet

Otužilcům zdar!

Pokud hledáte lokalitu na koupání, tak UK je ideální pro otužilce. Jinak teplotu moře fakt moc neřešte. Výkyvy teploty vody podle lokality tu podle mě nejsou moc velké, pokud teda vyloženě nesrovnáváte sever proti jihu. Na jihu je docela jedno na jaké pláži zaparkujete. Neoprén se vám možná bude hodit. Pokud chcete vědět, jaké jsou nejkrásnější pláže v UK, tak uvítáte odkaz na anglický článek s Top 10 plážemi v UK (jak jsem stačila zjistit, byli jsme v bodě sedm). A ano, vlezla jsem do třináctistupňové vody a zažila takový ten pocit lokálního umrtvení těla! Táhli jsme taky sebou boardy, ale uplně zbytečně. Vlny tu fakt nebyly ani omylem. Jak jsem stačila zjistit, ideální surfařská oblast je na jihovýchodě. Tak příště.

Vedro nebo chládek?

Tak jako s teplotou moře se nedá nic moc dělat, se vzduchem je to už jiná. Můžete si totiž dost dobře vybrat lokalitu, kam pojedete a teplotní rozdíly jsou tu i na poměrně malé vzdálenosti docela velké. Osobně jsem vypozorovala, že čím víc na jihovýchod, tím tepleji, ale taky to není pravidlo. Jsou tady totiž takové divné proudy, které to celé dost lámou a počasí se tu někdy chová dost nepředvídatelně.

Upřímně jsem ráda, že žijem poměrně kousek od Londýna, protože tato část Anglie vskutku patří k nejteplejším. A Cornwall. Každopádně jih a jihovýchod to jistí!

Držte se pevně… svých rozhodnutí

Jste-li hlavním plánovačem výletu, tak se držte toho, co máte a nenechte se dokola oblbovat dalšími variantami a poznámkami. Stůjte si prostě za svým. Nebo váš mozek bude lítat jak hopskulka, odrážet se od stěn a ve výsledku to stejně skončí u prvně navrženého místa. Prostě co vás jako první napadlo, tak toho se držte (pokud to není úplna kravina). A pak už jen dolaďujte. Jinak budete pořád vybírat a na dolaďování nezbyde čas a zvýší se pravděpodobnost, že se to celé nakonec podělá.

Můj muž má navíc dokonalý dar, že když něco vybírám (ať už je to novej nůž v obchodě nebo výletní místo) a už mám vybranou věc v rukou, přijde s něčím novým a dalším. To je ovšem skvělé, pokud tomu taky umíte taktně říct „dost už s dalšími návrhy a podněty“, a nebo umíte dobře stát za svým. Hlavně pak nezačínejte o svém výběru příliš pochybovat (při výběru nože, rychle zažeňte myšlenku podněcovatele na místě podříznout).

Další tipy:

  • Pokud chcete dostat opravdu dobré tipy na výlety po celém světě, tak doporučuji tuto parádní stránku virtualtourist.com, díky níž jsem taky objevila hodně zajímavých podnětů pro další výlety. Na objevování to bohatě stačí, fotografie a zpětná vazba ostatních značně ovlivnila moje rozhodování, kam například nezajet, a jaká jsou pro lidi v daném státě nejatraktivnější místa.
  • Pokud jedete autem štreku víc jak 5 hodin, určitě se vyplatí jet aspoň na čtyři dny. Budete totiž pak nešťastní, že jste na krásným místě takovou krátkou dobu. Teda pokud si neberete sebou tchýni nebo nadrženou známou, co se chová jak dorota (mně se teda stal ten druhý případ, tak se mi naopak při brzkém návratu domů hodně ulevilo).
  • Tím narážím na poslední tip – pokud jste pár, počet cestujících by měl být pokud možno sudý a nikdy k sobě neberte single kamarády a kamarádky, které doopravdy neznáte. Protože nikdy nevíte, co od nich můžete čekat. Zvláště, když připustíte fakt, že většina lidstva beztak nejvíc ujíždí na sexu a pornu. K tomu, aby se nechali ovládnout svými hormonálními pochody a pudy, stačí pár skleniček panáků. A nebo ani to ne.

A já jsem si vzala ještě jedno malé ponaučení, že dávat slovo se vyplatí jen těm, které doopravdy znáte, máte rádi a stojí vám za to, jo? A druhý ponaučení – Coca Cola prej funguje jako dobrej čistič odpadu. Nalít, nechat působit třeba přes noc a spláchnout. Nefunguje to.

Tak zatímec, zalímec, žabinec!

Leave A Comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..