AnnaLogy

Anna Filkuková alias @friendlyAnna

K zamyšlení / Život v UK

Covid-19 ČR vs UK

V Čechách vláda zavádí mnoho velice restriktivních opatření, která mají eliminovat šíření viru. Je to prozíravý krok, protože se už několikrát v dějinách lidstva ukázalo, že je naprostý nesmysl spoléhat na to, že lidi budou ohleduplní a nebudou ohrožovat ostatní kolem sebe.

Všechna opatření (obzvláště karanténa) sice přichází značně pozdě, ale reakce je pořád rychlejší než v Anglii. Bohužel, i když je nakonec uvalena karanténa, mnozi občané ČR ji ignorují a pohybují se volně venku nebo si chodí ke kadeřnici, na vyšetření a mani nebo pedi. Vir se tím pádem i díky ignoranci mnoha jedinců šíří vesele dál.

Nezbývá než se soustředit na nadcházející boj. Co si budeme povídat, s chybějící základní ochranou se to ale bude bojovat těžko. Vláda totiž zatím úspěšně redukuje šanci na výhru v boji s Coronavirem právě díky svým nešťastným opatřením.

Chybí základní zdravotní pomůcky, jejichž dostupnost Ministerstvo Zdravotnictví úspěšně bojkotuje od doby vyhlášky, která omezuje dostupnost těchto pomůcek. Jinými slovy dodavatelé nesmí poskytovat své zboží nikomu jinému než ministerstvu, které podle mě nemá šanci mít objektivní přehled o tom, kolik je toho potřeba a kde.

Bohužel mi uniklo, že by někdo z Ministerstva od začátku aktivně komunikovat s akreditovanými zařízeními, kterým tyto pomůcky chybí. Mnohokrát se naopak ukázalo, že ministerstvo nekomunikovalo v této věci skoro vůbec a teď jim nezbývá nic jiného než panicky lomit rukama zatímco se bojeschopnost na území Čech pomalu a jístě snižuje.  

Závěr k ČR

Díky nedostatku základních ochranných materiálů připomínají všichni příslušnící nasazených jednotek (zdravotníci/hasiči/policisti..) vojáky bez dostatečné ochranné výzbroje. Můžou to být sebelepší vojací, ale díky nulové ochraně se šance na jejich bojeschopnost radikálně snižuji.

Díky těm šíleným restrikcím si však v Čechách snad vláda koupila nějaký čas a mohli by upravit aspoň vyhlášku tak, aby se distribuce roušek začala pro tato zařízení uvolňovat. Už se v minulosti mnohokrát ukázalo, že soukromý sektor si dovede poradit lépe než stát.

Chápu, že pro vládu to znamená vzdát se příležitosti udělat na tom výkupu a prodeji roušek nějaký hezký tunel, ale pro jednou by si to v zájmu záchrany lidských životů mohli odpustit, že jo.

Anglie teď

Do Anglie panika dorazila mnohem později. Všechno tu bylo tak nějak v klidu, vláda a NHS apelovala na lidi ať si hlavně myjí ruce, což se vlastně stalo hlavním krédem celé akce boji proti Covidu. Už v únoru se vyvěsily letáky po školách v nemocniciích i v lékarnách s informací o Covidu.

Byla samozřejmě zřízena i zvláštní informační linka a web, ale jinak nebyla zavedena žádná zvláštní opatření. V podstatě celý ten systém je postaven na předpokladu, že lidi nebudou čuňátka a budou dodržovat základní hygienické předpisy. A když třeba nějaké to čuňátko onemocní, tak zůstane doma. Jenže je tu velké JENŽE.

Lidé v Anglii nemají prakticky nemocenskou a běžně tu chodí nemocní (i na antibiotikách) do práce. Nemůžou si tu zkrátka dovolit zůstat doma, protože ten nájem za ně nikdo nezaplatí.

Co se týče hygienických návyků této země, shrnu to takhle – tenhle národ nepostihl Velký londýnský mor pro nic za nic. Jako učitelka klavíru vás mohu ujistit, že ač jsme ve škole vyvěsili vyhlášku ať si děti myjí před a po lekci ruce, chodí mi do třídy se stejně ulepenýma mucholapkama. Prdí tu na to jak na placatý kámen. Ale tak co vám budu vykládat, jsou to děti…

Vraťme se ale k vývoji situace. Takže Angličani zůstali naprosto v pohodě, a to i přes existující potvrzené případy coronaviru, které tu byly mnohem dříve jako v ČR (Covid se potvrdil v Anglii už koncem ledna).

Velkou roli v posunu směrem k panice tu podle mě stejně jako v Čechách odehrálo hlavně dění v Itálii, které bylo italskými doktory z epicentra boje s virem přirovnáno k třetí světové. A pak teda své odehrál i ten skokový nárůst případů v průběhu prvního týdne v březnu. Statistiky zkrátka jasně ukazují, že umývat si pacičky jaksi na ochranu před Covidem nestačí.

Takže dění v Itálii a skokový nárůst v různých zemích včetně Anglie spustil první vlnu paniky a lidé vykoupili toaletní papír. Teď už jsou stejně jako v Čechách vyprodané take desinfekční gely, ochranné pomůcky a trvanlivé potraviny.

Dosavadní opatření anglické vlády byla prakticky mizivá a až tento týden konečně odvolali větší akce, např. Premier League a posunuli Londýnský maraton. Ano, po dlouhém měsíci a půl se tu zavedlo nějaké reálné opatření a začali se tu teda konečně zabývat tím, že by se mohly omezit akce s větším počtem účastníků.

Na mně osobně to ale stejně působí celé tak, že to dělají jen proto, aby se neřeklo a hlavně díky vnějšímu nátlaku. Kdyby by bylo po jejich, tak by klidně všechno tak nějak šlapalo dál zatímco by tu houfně padali jak mouchy v Biolitu.

Přestože čísla nakažených i mrtvých letí momentálně nahoru, školy se nezavírají a lidé mají chodit dál do práce. Staří lidé mají zůstat v izolaci a kdo pocítí jakékoliv příznaky, má se hodit do karantény. Stále tu neplatí žádná omezení. Včera jsme se byli s Ondrou projít do města. Žije to tu jako každý jiný víkend – hospody, bary a restaurace byly plné všech věkových kategorií a probíhají rezervace na Den Matek na příští týden.

Jelikož jsem výše zmínila to, jak tu nefunguje nemocenská, je jasné, že až se to rozjede, tak lidé v izolaci nezůstanou. Na živobytí se nějak vydělávat musí. Ty školy se prý nezavírají právě kvůli ochraně starých lidí, protože kdyby se zavřely, rodiče by logicky šouply děcka k prarodičům, kteří by to od nich chytli. Podle mě se ale do kontaktu prarodiče dostanou s dětmi tak či tak.

A Boris? Tak ten rovnou prohlásil, že holt naši milovaní odejdou dříve než nastane čas a na titulní stránce The Times se dnes dočtete o tom, jak anglická vláda apeluje na pohřební služby, ať počítají s větší vytížeností a řeší se teda momentálně nedostatek úložných prostor pro mrtvoly.

Když to tak shrnu, doteď se prakticky nic moc nedělo a teď už se budou jen počítat ztráty a údajně zachraňovat životy těch u kterých to má mít nějaký smysl.  Tohle vyšlo i na férovku v novinách. Co vám budu povídat, tady se s tím opravdu nepářou.

Můj Ondra to hezky vystihl – Anglie si na tomhle v čele s konzervativci ještě může hodně napakovat kapsy. Co na tom, že hodně lidí nejspíš zařve. Důchodci si svůj Brexit s Borisem už odvolili takže on už je nepotřebuje. Naopak se díky tomu už tak přetíženému systému přece jen uleví – méně chudých důchodců přece znamená méně vyplácených penzí a méně výdajů na zdravotní péči. Tohle se bude podle mě jednou uvádět jako jedna z nejefektivnějších důchodových reforem posledního století díky níž bude Anglie narozdíl od zbytku EU finančně na vzestupu.

Jedno se musí nechat. Vláda tu v tomto směru nikomu nic nenalhává takže aspoň z lidí nedělá totální kretény jako u nás, kde se pořád něco slibuje, garantuje a tak. Však vy víte. Boris sice pronesl, že volby v květnu budou, aby to pak v následující hodině odvolal, ale to asi i díky vnějšímu nátlaku. Ten je teď obrovský, protože se tu pořád vyskytují i ve vyšších vrstvách jedinci se sociálním cítěním, kterým se nezamlouvá potenciální genocida starých nebo i mladých, ale chronicky nemocných lidí a dětí.

Vyrojily se tu spekulace o tom, jak jde Anglie proti proudu a má to vlastně celé promyšlené, protože sází na jakýsi vývoj kolektivní imunity prostřednictvím kontroly šíření viru. Je to strašně hezký nápad, který by se mohl jednou využít pro sepsání nějakých anglických bájí a pověstí.

Snaha o kontrolu šíření viru by dávala smysl, kdyby s tímto Anglie přišla ještě v lednu a společnost by o byla průběžně informovaná a skrze to by se pak řídily materiální i lidské zdroje. Dávalo by to smysl, kdyby vláda kladla důraz na to, aby si lidé pěstovali imunitu i prostřednictvím zdravého stravování a neoháněla se pořád jen tím, že si máme mýt ruce, zpívat Happy Birthday a nesahat si na obličej.

Britové jsou navíc nejvíc obézní národ v EU s mizernými stravovacími návyky takže si se svým selským rozumem tak nějak neumím představit, jak by se tady mohla pěstovat nějaká kolektivní imunita, když tu ani nemají zvládnuté základní návyky zdravého stravování.

Ač je Anglie vyspělá země, Borise tu ne nadarmo přezdívají baby Trumpem. Opravdu si myslíte, že Boris se tu bude pokoušet o nějaké kontrolované šíření viru a budování kolektivní imunity národa? Ten, který zcela na férovku s klidným svědomím nechá vymřít svou hlavní fanouškovskou základnu?

Přijít s touto teorií po tom, co si nemám do čeho utřít zadek, protože se nám to tady rozmnožilo jak vši ve škole, to je prostě hodně zoufalý ač šlechetný pokus zachránit místní politickou reputaci.

Závěr k UK

I kdyby se nějakým způsobem snažili lépe připravit, tak ty šance v boji s coronavirem tu jsou mizerné, protože britské zdravotnictví se už tak potýká se zoufalým nedostatkem lůžek a personálu. Oni Vám tu teda budou klidně do očí vykládat, jak mají nejlepší zdravotnictví na světě, ale to se říká hrozně snadno, když ani nemáte v životě pořádné srovnání. Můžeme se jen modlit ať je brzy vyvinuta nějaká vakcína a ať jsou ty ztráty i následky minimální.

Zajímavost na konec.

S těmi otevřenými školami je to tu dost problém, protože je zde mnoho mezinárodních škol se studenty z celého světa. Rodiče chtějí svě děti odsud dostat a školy to nechtějí dovolit neb se přece jede podle stanoveného harmonogramu. To je po pravdě as trochu pro rodiče k pláči a zbytek si nad tím může leda umýt ruce.

1 Comment Covid-19 ČR vs UK

Leave A Comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..