AnnaLogy

Anna Filkuková alias @friendlyAnna

Přerušovaný půst / Sport / Život v UK

Jak jsem začala s přerušovaným půstem

Některým z Vás neuniklo, že poslední dobou na Twitteru často vychvaluji přerušovaný půst do kterého jsem se pustila začátkem ledna. Jako mnoho příslušnic ženského pohlaví jsem v životě vyzkoušela bezpočet diet zahrnujících zázračné pilulky, schůdkovou metodu hubnutí od Mačingové, instantní šejky z prášku, nábožné počítání kalorií a hlídání si příjmu cukru (Low-carb).

Sto podob hubnutí

Jediné co na mě opravdu fungovalo bylo počítání kaloriíí, které z dlouhodobého hlediska nebylo udržitelné. Pravda, člověk po čase má automaticky ví co má kolik cukru, bílkovin a tuku, ale pak už se nedíváte na jídlo jako gurmánský požitek, ale tabulku nutričních hodnot.  

Před koncem roku moje váha začala opět dosahovat historického maxima (vánoční přežírání a tak). Navíc moje forma tragicky padla. Přičítám to take mé nové práci, předvánočnímu stresu atp. Nový rok mi symbolicky umožnil začít znovu. Letos jsem si dala jediné předsevzetí a tím je právě zhubnout a být fit na berlínský maraton.

Jak to začalo

Za začátku jsem si stáhla aplikaci Simple, která mě přiměla nastudovat si dost věcí o půstu, a to nenásilným způsobem (něco jako Insta stories). K mému velkému štěstí metoda přerušovaného půstu zaujala i Ondru a stáhl si aplikaci Zero, která je zadarmo a je ještě lepší než Simple (ta je placená). V tu chvíli jsme na to byli dva a mohli se tak vzájemně podporovat, což mi pomohlo hlavně ze začátku.

Mezi svátky jsme se v Čechách stavili za mou sestřenicí, která se věnuje čínské medicine a zdravému stravování. Dala mi několik prima doporučení ohledně stravování, které mi též momentálně pomáhají na mé cestě zpět do formy. Více o nich najdete v na konci článku.

Přerušovaný půst 16:8

Typů půstu existuje několik. Já si vybrala ten nejběžnější, který dodržuji každý den od pondělí šestého ledna 2020. Stalo se mi, že jsem to jednou na začátku nevydržela a udělala nálet na ledničku. Co si budeme povídat, začátky jsou vždycky těžké. Obzvláště ten první týden.

Princip půstu 16:8 je jednoduchý. Po šesté hodině až do desíti hodin ráno NIC nejím (tedy celých šestnáct hodin). Piju jen čistou vodu a před spaním bylinkový odvar.

Někdo si během půstu dává I kafe (musí být bez ničeho) nebo zelený čaj. Já si vystačím s vodou. Někdy si okno trochu upravuji, ale nikdy nezkracuji půst. Takže třeba někdy přestanu jíst už ve čtyři hodiny, a nebo i dříve. Je to podle toho, jak mám náročný den a taky podle toho, jak se cítím.

Jak vydržet 16 hodin bez jídla?

V mém případě byl nejhorší první týden. Je to hodně o tom, na co je vaše tělo naučené. Moje tělo bylo zvyklé na velké dávky jídla večer a tohle náhle utnout byl šok.

Bylo to po pravdě nepříjemné a hlad jsem často musela zaspat. Pro mě to byla dosud asi největší zkouška vůle. Naštěstí je to opravdu jen dočasné, druhý týden už to bylo mnohem lepší.

Teď po měsíci je to úplná pohoda. Tělo si nakonec dost rychle zvyklo, je to prostě úžasný flexibilní nástroj.

Hřeším někdy?

Jako milovnice sladkého ano, ač ne každý den. Řekla bych, že tak jednou i dvakrát týdně si klidně dám něco opravdu hodně nezdravého. Třeba plněnou koblihu nebo zmrzlinu.

Také mám takovou slabost. Normálně maso konzumuji málo, ale mám ráda Frankfurtské kuřecí párečky takže si je čas od času dopřeji. Jak vidíte, i když jím celkově zdravě, dokážu být pěkně zvrácená.

Ráda jím Raw tyčinky, které jsou samy od sebe dost sladké. Z jídelníčku dole je taky znát, že nejedu žádný low carb. Tuhle dietu jsem si totiž taky vyzkoušela a neosvědčila se mi.

Hřešení mi nevadí, protože v poměru ke všemu tomu dobrému zdravému jídlu je to jen malý zlomek. A za ten den to beztak nějak energeticky zpracuji. Nehřeším po páté odpoledne.

Poznámka: Byla jsem tuhle na víkend u mé BFF v Praze a hřešila jsem hodně. Podařilo se mi však s její pomocí a podporou dodržet časové okno pro hřešení. Váha se nepohnula nahoru ani o gram.

Jak moc jsem zatím zhubla?

Přes 4 kg. Můj podkožní tuk klesl přibližně o dvě procenta, a index viscerálního tuku se mi dostal do normy.

Vlevo hodnoty z druhého ledna, vpravo hodnoty z devátého února.

Vypadá to, že jsem něco málo ztratila i na svalech, ale jelikož se mi zvedl celkový protein rate, tak to nebude tak horké. Pokud by někdo chtěl oponovat, že jsem zhubla vodu tak naštěstí nikoliv. Jsem naopak více hydratovaná, protože mám lepší pitný režím.

Pokud Vás zajímá odkud beru tato data, máme na to doma skvělou váhu FitTrack, kterou jsem kdysi koupila za dost výhodnou cenu. Samozřejme je třeba počítat s odchylkami, ale váha je překvapivě přesná (jen musíte mít rovný povrch).

Přestanu s tím někdy?

Asi ne. Tenhle životní styl mi vyhovuje, neděsí mě představa fungovat takhle až do mého stáří. V jídle se nijak zásadně neomezuji, pouze se nepřejídám večer.

I na Twitteru jsem se zmiňovala o tom, jak se mi upravilo trávení. Chodím pravidelně na toaletu, spravila se mi hodně pleť a ač to mám teď po mnoha stránkých náročné, tak se mi to daří dodržovat a hlavně zdravě a nenásilně hubnout.

Jak to mám se sportem?

Sportuji třikrát až čtyřikrát týdně – kombinace běh a cyklistika. Neběhám a ani nejezdím žádné velké vzdálenosti, protože moje fyzička momentálně stojí za prd takže jsem s tím sportováním opatrná.

Na plavání jsem zatím nenašla ještě odvahu, jsem fakt špekoun. Na kardio se zaměřuji proto, abych ten maraton v září utáhla. Dále doma cvičím jógu. Pokud byste chtěli vědět více, najdete můj profil na Stravě.

Upřímně, chtělo by to více silového cvičení na ten můj povislý zadek. Na hubnutí je navíc silové cvičení nejlepší.

Bonus – Ukázka mého jídelníčku během přerušovaného půstu 16:8

Jelikož mám jídelní okno osm hodin, mám max čtyři jídla a jím přibližně každé dvě hodiny. Moje porce nejsou nijak extra velké ve srovnáním s tím, jaké množství jídla jsem jedla dříve. Někdy jím každou chvíli něco zdravého a malého. Jídlo totiž není o velikosti porce, ale o nutriční hodnotě.

Snídaně:

Cereální kaše (pohanková, jáhlová, quinoa, ovesné vločky, špaldové vločky…)

 • Kaši si někdy dělám i s mákem a pak libovolně dle chuti dochucuji: skořice, strouhaný kokos, vlašské ořechy, mandle, Goji semínka, Chia semínka…
 • Dávám do ní poctivou polévkovu lžíci organického kokosového oleje (může být i lněné semínko, dýňový… osobně miluju kokos). Ten tuk je důležitý, kaše tak zasytí na několik hodin.
 • Navrch dávám hrst lesního nebo jiného ovoce jako: lehce orestované jablko nakrájené na kostičky, půlka banánu nakrájená na kolečka nebo na kostky nakrájené jablko.
 • Někdy když vím, že ten den budu sportovat, přidám ještě lžičku veganského proteinového prášku z hrášku.
 • Sestřenice mi vysvětlila, že kaše je zásaditá, a proto, aby byly kyseliny v žaludku v rovnováze, je důležité k ní sníst kousek salátu – např. Polníček, ale cokoliv zeleného listového je ok.
 • Když se mi nechce dělat kaší k snídani, tak si dělám vajíčka na různé způsoby a k tomu žitný chleba s pomazánkou typu Lučina a rajčata.
 • Tip: někdy si před snídaní dávám na lačno teplou vodu s citronem.

Svačinka (dopoledne, někdy i odpoledne):

 • Raw tyčinka, já si oblíbila v Anglii Nakd nebo značku Nature Valley edici přírodních proteinových tyčinek z ořechů a hořké čokolády.
 • Bílý jogurt, kefír nebo i jemně ochucený tvaroh (tady se mu říká Kvarg).
 • Žitný chléb s máslem nebo pomazánkou typu Lučina, homous nebo domácí pomazánka jako guacamole, hrášková, ředkvičková… .
 • Někdy si dám kousek sýru, ale mléčné výrobky jím celkově málo.
 • Zelenina v jakémkoliv množství takže si do svého oblíbeného humusu třeba namáčím nakrájenou mrkev nebo papriku 😊
 • Hodně ráda jím ředkvičky, rajčata, cibuli (chleba s cibulí je má láska) a kedlubny
 • Domácí smoothie (základ tvoří u mě mražené lesní ovoce, sojové mléko, půlka čerstvé červené řepy, kousek řapíkatého celeru, které dle chute trošičku doslazuji Sweet Freedom Syrup nebo domácím medem od rodičů).

Oběd

 • Jím hodně polévky, prodávájí u nás opravdu skvělé čerstvé a opravdu hutné zeleninové polévky.
 • Do čistě zeleninové polévky vždy přidám lžíci kokosového tuku a směs pražených semínek. Třeba s dýňovou polévkou je to úžasná kombinace.
 • Když mám čas, dělám poctivý kuřecí vývar podle Cuketky.
 • Někdy si kupuji hotové čerstvé obědové saláty, u kterých vždy základ tvoří zelenina a různé druhy semínek. A navrch zakápnu olivovým olejem.
 • Někdy si vařím vlastní oběd z toho, co je doma. Mám hodně mražené zeleniny, kterou si restuji na cibulce a česneku a dochucuji bylinkami. Opět používám hojně tuku (v mém případě kokos). Mám ho doma obří sklenici.
 • Jednou za čas si udělám třeba kuře s nudlema a zeleninou Stir Fry nebo experimentuji i s vegetariánskými a veganskými recepty třeba z carujeme.cz. Mám od nich doma prima kuchařku.

Shrnutí

Takže pokud si to shrneme, doporučuji následující:

 • stáhněte si aplikaci, která vám pomůže s dodržováním času,
 • zkuste půst dodržovat spolu s někým, v těžkých chvílích na začátku vás pak dotyčný podrží,
 • mějte nakoupeno aspoň týden dopředu všechny možné zdravé svačinky (raw tyčinky, mrkev, paprika, cherry rajčátka…),
 • nakupte si i dopředu všechny ostatní trvanlivé suroviny (jáhly, pohanka, skořice, mák…),
 • dopřávejte si hodně zdravé tuky (ořechy, semínka…) a zeleniny,
 • dopřávejte si hodně lesní ovoce (maliny, borůvky, rybíz, ostružiny…),
 • hřešit v jídle je naprosto OK pokud to jídlo netvoří hlavní část našeho jídelníčku,
 • pokud se stane, že jeden den prostě nevydržíte nejíst daný počet hodin, není to konec světa, můžete to totiž hned zkusit další den,
 • pokud Vám šestnáct hodin připadá drastické opatření, můžete začít třeba na 12:12 a půstové okno prodlužovat.

Půstu zdar a dejte vědět jak vám to jde :)

5 Comments Jak jsem začala s přerušovaným půstem

 1. moje 16:8

  Zdravím, hezky napsané, mám podobnou zkušenost, jedu 16:8 čtvrtý měsíc a ráno cvičím tak 15-30minut. Stravuji se vegansky už asi 5 let, přerušovaný půst mám tím pádem ve veganském stylu. Miluju snídaně, okénko na jídlo mám od 6 do 14hod. Ze 76kg jsem to stáhla zatím na 68kg (měřím 180cm). Jasně, 8 kg za 4 měsíce není moc, ale já fakt miluju jídlo:) Koupila jsem chytrou váhu a přes aplikaci na mobilu si hlídám postup. Váha jde pořád pomalu dolů. Co se začátku týká…tak odnaučení se večerního pojídání bylo první měsíc dost náročné, chce to hodně pít neslazené čaje a těšit se na ráno na snídani:) Je potřeba se odměňovat zdravými dobrotami… maliny, borůvky, mango, goji, , mandle, lískáče, kešu atd. K snídani ovesné, jáhlové nebo špaldové kaše nebo klidně i štrůdl:) K obědu zeleninová jídla, polévky např. dýňová nebo bramboračka, zeleninové rizovo nebo zeleninový salát. Pečivo se snažím snižovat. Když už jsem zkraje měla večer nervy, protože večerní přejídání je závislost, tak jsem si vystavila na stůl všechny zdravé dobroty, které na mě čekaly k snídani a to mě dost uklidnilo.. holt psychika je prevít :) Dneska už to dávám večer v klidu.

  Reply
  1. Anička

   Moc gratuluji, mate to paradne rozvrzene… 8 kg za 4 mesice je skvely vysledek!

   Mam uplne stejny problém s tim vecernim abstakem, ja ale vecerni hlad zahanim teplym cajem, to mi dost pomaha :)

   Reply
 2. Peta Bauerová

  držím palce Ani, ať se ti daří dosáhnout všeho, co si zamaneš:-)

  Reply

Leave A Comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..