Na přelomu srpna došlo v nedalekém městě Harlow k útoku na dva Poláky. Harlow je jedno z nejxenofobnějších měst, kde nejvíce lidí volilo pro Brexit a místo je populární pro své místní, kteří spadají do sociálně slabší skupiny, z níž velká část žije na dávkách. Nejvíce krizová skupina je dle mě vždy ta, která bilancuje na hraně společnosti, ať už pro finanční nebo jiné sociální problémy. Je to neustálý cyklus, v němž jedná skupina neustála obviňuje druhou ze své situace. Vždy je jednodušší na někoho ukazovat prstem než převzít za svůj život zodpovědnost.
Vraždu spáchala skupina patnáctiletých floutků, která je z médií i sociálních sítí krmena žvásty o tom, jak jim přistěhovalci berou práci, mají negativní vliv na životní úroveň všech atp. Pro mě jsou to malé blbé děti, které nemohou mít v tomto věku vlastní rozum (někdo ho nemá ani v sedmdesáti, ale to je zase jiný příběh). Přihlouplé děti, které mají spoustu energie a volného času, takže nemají nic lepšího na práci než otravovat ostatní. Jejich chování není nic než odraz určité vrstvy společnosti, bohužel zanedbané.
Ponechme stranou fakt, že si teď ti fakani v zásadě zničili život. Jejich skutek je pro mě pouhým následkem. Já neviním skupinu puberťáků, ale média a tu část společnosti, která denodenně sdílí nenávistné příspěvky. Stejně tak viním i tu část společnosti (řekněme vzdělanou a finančně značně zaopatřenou), jež si je tohoto problému vědoma, ale necítí potřebu s tím něco dělat.
Právě sociálně slabší a nevzdělaná vrstva je nejzranitelněší a zároveň snadno manipulovatelná, takže něco jako časovaná bomba. Od brexitu se několikanásobně zvýšil počet útoků na přistěhovalce, čímž se automaticky zvedla kriminalita v celé Anglii, která v tomto ohledu nikdy nebyla (a ani nemůže být) o nic lepší než kterákoliv jiná země. Když se totiž pohybujete v určitém okruhu společnosti a denně hltáte s prominutím “sračky”, tak vedlejším efektem je, že je pak i produkujete. Vždy to bude o tom, v jakém prostředí se pohybujete, jaké informace se k vám dostávají a čím se necháte ovlivnit.
Žijeme v digitální době informačního nadbytku a bohužel ho lidé neumí zpracovat ku vlastnímu prospěchu, nakolik se většinou spokojí s nějakým primitivním názorem, který jim pomáhá v sebeujštění, že mají vlastně pravdu. Tento názor přijímají za svůj, protože přináší příjemné pofoukání na jejich mentální bolístku. A tak si o sto šest pořád nějakými slovy a vyjádřeními vzájemně foukáme na bebíčka. Problém je, že u toho zbytečně umírají lidé.
Mám proto takové utopické přání a sním o tom, že se jednou všechna média na světě konečně chytnou za nos a nebudou prodávat titulkami s hysterickými výlevy, ale kvalitou obsahu a snahou být společnosti dobrým příkladem. A taky budou více vyzdvihovat dobré skutky, které by mohly inspirovat ostatní. Věřím, že by se nám tu žilo o trochu lépe.
4 replies on “Kdo za to může?”
Až na poslední odstavec dobrý. Protože kdo by taková média kupoval?
No, proto je to utopicke prani :)
Ja moc rada ctu pribehy lidi se silnou vuli, kteri se nenechali odradit od sveho snu navzdory nelehkemu osudu a verim, ze by se takove pribehy i prodavaly, protoze jsou v nich take emoce. Jen jsou to ty, z nichz je clovek motivovany k necemu prospesnejsimu nez je nenavistny projev. Media maji obrovskou moc a pouzivaji ji casto tim nejprimitivnejsim zpusobem, aby se prodavala. Kazdy je nejak ziv, tak to lze do urcity miry i pochopit, ale ja mam za to, ze zpusob jakym funguji je v mnoha ohledech zastaraly a stoji na v minulosti osvedcenych principech.
Je to skoda, protoze stejne jako se veci posouvaji po strance technologicke, mohly by se posouvat i po strance mentalni.
👍 😉
Jen skoda, ze lidi jsou motivovani strachem na te nehlubsi urovni. To ma za nasledek hltani krvavych zprav. Bohuzel zmena nady medii je opravdu jen utopie. Souhlas s temi nacky z chudych ctvrti, kde nekdy i cele generaci lidi neokusili praci. Detska pak nemaji do ceho pichnout a jsou ostudou britske spolecnosti.