AnnaLogy

Between the worlds, real and unreal.

K zamyšlení / Život v UK

Květina na konci školního roku

Nesnášela jsem konce školního roku kvůli vysvědčení. Důvod byl prostý. Známky se doma kvalifikovaly jako jedna z nejdůležitějších věcí v mém životě a já musela nosit dobré známky ze všech předmětů bez ohledu na to, co mě bavilo a v čem jsem vynikala.

U předmětů, které mě bavily se dobré známky považovaly za samozřejmost. Jakmile jsem však přinesla horší známku než dvojku, následoval nemilosrdný zákaz všeho možného a mnohdy mě neminul ani fyzický trest. Nepomohlo ani, když jsem máminu oblíbenou vařečku obřadně vyhodila do popelnice přesně to ráno, kdy jeli popeláři. Má kvalita života zkrátka z velké části závisela na známkách, kolikrát jsem se kvůli tomu i bála jít domů.

S nástupem na konzervatoř nátlak na dobré známky pozvolna zmizel a já měla ve výsledku ještě lepší známky než na základce. Ne proto, že by mě někdo nutil a zkoušel na mě různé zákazy i výhrůžky. Sama jsem to tak chtěla, protože jen příprava na přijímací zkoušky byla náročná. Měla jsem totiž mnoho špatných návyků a moje tehdejší učitelka klavíru i její manžel se mnou pak strávili mnoho času, aby mě připravili. Dokázali neuvěřitelné a já jsem jim hluboce vděčná, že to se mnou nikdy nevzdali. Věnovali mi totiž to nejcennější – svůj volný čas a díky nim mohu dnes dělat v Anglii to, co mě moc baví a naplňuje. 

Když jsem začala učit v Anglii na klavír, bála jsem se, jak mě děti jako učitelku přijmou. Sice jsem měla za sebou několik měsíců soukromé výuky, ale to si nezadá s výukou ve škole. Nakonec se tou největší výzvou pro mě nestaly děti, ale rodiče. Snaha nacpat své dítě do vzorce „mám to nejtalentovanější dítě bez ohledu na to, co dělá“ je zaručená cesta do pekel. Je to právě tlak ze strany rodičů, co kazí dětem nejen výkon, ale i radost z toho co dělají. 

V mé třídě nejlepší výkony podávají ty děti, které žene vlastní motivace a pro jejichž rodiče je prioritou to, aby to děti bavilo. Jsou to rodiče, které své děti velice podporují v tom, v čem vynikají. Podporou myslím i to, že těm dětem pomáhají s přípravou tak, aby byly ještě lepší a tráví s nimi potřebný čas, což považuji za naprosto klíčové. Výsledky i výkony jsou pak u těchto dětí vysoko nad průměrem a je úžasné pozorovat, jak skvěle mají nakročeno do života. 

Co tím vlastně chci říct? Pokud jste rodič a Vaše dítě bojuje s jakýmkoliv předmětem ve škole nebo neexceluje v něčem co dělá, není to žádný konec světa. Pokud to přesto považujete za důležité, tak jej hlavně neshazujte a ani zbytečně netrestejte, ale podejte pomocnou ruku. 

Spíše než se upírat na to, aby dítě bylo ve všem jednička, je lepší pomáhat rozvíjet klíčové dovednosti a talent. Připravíte tak svým dětem půdu pro to, aby jednou dělali to, co je bude bavit a budou v tom dobří. a jen díky tomu pak budou moci žít plnohodnotnější a šťastnější život. 

Nikdy by totiž nemělo jít o Vaše přání a sny, ale o přání a sny Vašich dětí.

Leave A Comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..