Categories
Život v UK

Pirát v koloně

Pondělní ráno. Málokdo takové ráno oplývá optimismem. Ve snaze rozehnat rozmrzelost jsem si zacvičila jógu, meditovala a hádejte co. Někdy to zkrátka nezabírá, protože pondělí. Když jsem vyjela do práce, v návalu zkratu jsem to vzala přímo do epicentra klasické ranní dopravní zácpy. Zatraceně, proč jsem neodbočila a nevzala to oklikou, když jsem mohla?

Dnes je to navíc horší než obvykle. Většinou tu bývají kolony, ale aspoň jsou v pohybu, byť se všechna ta auta táhnou šnečím tempem. Dnes ne. Fronta aut neustále zastavuje. Znuděná vytahuji iPhone a píšu zprávu. Čas od času se kolona pohne, zvedám hlavu, zařadím rychlost a posouvám se další metr, někdy dva.

Kolona aut konečně zrychlila na ustálených pět kilometrů v hodině. I když jsem žena, multitasking moc neovládám takže telefon zahazuji na sedačku spolujezdce a koukám na špinavý zadek auta přede mnou. Po dalších tři sta metrech se konečně dostávám k finálnímu kopci. Co to? Ach ne, policajti tu zavřeli jeden pruh. Tak proto je to dnes ještě horší než obvykle…

Nechtěná odměna

Auta se pomalu sjížděla do jednoho pruhu. Ve chvíli, kdy se chci také zařadit do volného pruhu, jedna policistka najednou začne mávat a ukazuje ať přijedu k nim. Sotva stáhnu okénko a pozdravím, jsem poučena o porušení zákona. Byla jsem přistižena v autě na telefonu. V důsledku tohoto závažného přečinu mi bude odečteno šest bodů (později se dozvím, že navíc budu lehčí o dvě stě liber). Zatčení mi naštěstí nehrozí a řekne mi dokonce tu známou hlášku, že cokoliv co teď řeknu, může být později použito proti mně (kam se hrabe Kobra 11).

Policistka se mnou sepíše nějaký záznam a nakonec se ukáže být jako milá ženská. Nakonec ona je ten poslední člověk na kterého bych se mohla zlobit, protože dělá jen svou práci a plní kvóty stanovené jejími nadřízenými. Bylo to moje poprvé, co jsem se dostala do křížku se zákonem.

Dokonce za mnou přišla novinářka s mikrofonem. Otázku si přesně nepamatuji, ale zeptala se něco ve smyslu jestli je tohle pro mě ponaučení a zcela přestanu používat můj telefon za jízdy. Přiznám se, dívala jsem se na ní trochu nechápavě. Připadalo mi, že snad přiletěla z jiné planety, protože dopravní zácpa hned vedle ní připomínala snad všechno jen ne plynulou jízdu.

Tak jsem se opatrně rozmluvila a řekla, že samozřejmě přijímám za mé počínání zodpovědnost a zcela chápu toto opatření v podobě přísného trestu pro lidi, co skutečně používají telefon za jízdy, nicméně já jsem stála v koloně aut v dopravní špičce. Nikoho jsem přece neohrozila (nemohla jsem ani kdybych chtěla).. Po chvilce mně paní policistka dovolila odjet, na závěr popřála pěkný den. Tohle rozhodně pěkný den nebude.

Procitnutí

Konečně vyjíždím z města a najednou mi pomalu dochází co se stalo. Za prvé nechápu, jak mě chytili. Kolem mě v koloně nebylo jediné policejní auto. Museli mít přímo někoho nasazeného v terénu, jinak si to neumím vysvětlil. Pak jsem cítila, jak se mnou začal cloumat vztek. Kdyby totiž nezavřeli ten jízdní pruh v největší dopravní špičce, nikdy bych po telefonu ani nesáhla, protože jak jsem již zmínila – nejsem machr a pokud jedu v plynulém provozu (třeba jen 10km/h), nedovedu ovládat auto i telefon ve stejný okamžik.

Později zjišťuji, že v platnost totiž vyšla novela zákona, která zásadně zpřísňuje používání mobilních telefonů a jiných elektronických zařízení. A co více, používá stejný metr na všechny situace i okolnosti. To znamena, že stejný trest například platí na:

A. ty, co telefonují a textují s telefonem v ruce zatímco řídí auto a jedou rychle jako prasata;
B. ty, co uvíznou v dopravní zácpě (např. kvůli těm idiotům z bodu A, kteří ji způsobili);
C. ty, co zaparkují auto na parkovišti a nechají zapnutý motor (např. protože na někoho čekají a venku je příliš zima nebo vedro).

Všechny tyto skupiny podléhají zcela stejným sankcím. Těžko uvěřit, že zákon porušujete i ve chvíli, kdy zaparkujete u školy a necháte běžet motor, aby vám nebyla zima zatímco na někoho čekáte. Samozřejme si chcete zkrátit chvilku tak se začtete do článku v telefonu nebo napíšete příteli. A pokud ten policista, co stojí na protější straně má dnes špatný den, vy ho budete mít taky.

Tento nový zákon je nesmyslný už jen pro svou podstatu. Jedna novela totiž nikdy nezmění lidi, kteří dávno byli bezohledné svině. A lidé, co mají selský rozum taková hloupá nařízení nepotřebují. Podle mého názoru nejvíce doplatí na tento nesmyslný zákon právě řidiči ze skupiny B i C. Neumím si totiž představit, jak bude policie sledovat a chytat někoho, kdo bude používat telefon a zároveň se na dálnici řítit rychlostí 150km/h. S ohledem na stávající provoz a průměrný počet policejních aut na silnicích mi to případá jako něco nedosažitelného. Proto se veřejní činitelé přirozeně museli zaměřit na slabší a snáze dosažitelnější články zákona.

Prostý byznys plán

Ten, kdo tohle vymyslel nebyl nic než zdatný obchodník. Mé pondělní ráno je skvělým příkladem. Byznys plán byl jednoduchý:

1. Uzavřít jízdní pruh v dopravní špičce.
2. Zhoršit jíž tak bídnou dopravní situaci ve městě.
3. Pochytat znuděné lidi na telefonu zatímco čekají v zácpě.
4. Nadělit pokuty jako Santa Claus dárky na Vánoce.

Vybavil se mi následující obrázek. Kde není užitečnost, musí být uměle vytvořena:

Slavná v novinách

Samozřejmě to mělo ještě dohru. Druhý den v novinách vyšel článek o tom, jak byl tucet řidičů přistižen na telefonu při řízení. Zpráva v novinách vyznívá tak, že si skoro myslíte “To jsou svině ti řidiči. Ten trest je bezpochyby zasloužený.” Dokonce já bych si to pomyslela – co je to za idioty, že používají v autě telefon přímo před očima policie. Anglicky hovořící naleznou článek zde: http://bit.ly/2ntFQ1F

Čtenář se totiž nemá jak dozvědět, že policie řidiče skrytě sledovala a chytala je na nejvíce vytíženém úseku kde nelze předjet ani dítě na tříkolce. Bezpečnost provozu rozhodně nezvýšili, naopak zbrzdili provoz, čímž vlastně brzdili anglickou ekonomiku, protože mnozí bezpochyby dorazili pozdě do práce. No a pár lidí mělo zkažený den. Jako já. Noviny se samozřejmě nezdráhaly udělat bezohledné svině z řidičů, kteří uvízli v zácpě jen díky něčímu moudrému rozhodnutí uzavřít jízdní pruh v dopravní špičce.

Poslední zapištění

Musím si přiznat, že je mi z toho fakt smutno. Pokuta sice naštve, ale horší je to, když se na to člověk dívá jako na celek. Vláda našla jen další způsob, jak ždímat z daňových poplatníků více peněz a komplikovat jim život. To vše pod záminkou, že tak činí v zájmu vyššího dobra.

Ostatně takhle bylo vždy bez ohledu na politický režim. Zákonodárci si pokaždé najdou způsob jak sevřít kleště kolem nás a utáhnou je kdykoliv se jim zachce. Jenže někdy to zabolí dost na to, aby mě to donutilo zapištět a sepsat tento článek. Ano, zmůžu se jen na toto bolestné zapištění a vím, že ve výsledku nic nezmění. Přesto tajně a utopicky doufám, že se jednou toto zapištění každého z nás promění v jednolitý řev, který konečně posune lidstvo ven z tohoto podivně nastaveného systému.

A teď si pro sebe stokrát zopakuji (můžete se přidat): Už nikdy nebudu nikoho soudit na základě vydaného článku v novinách. Je to jen nečitelná žumpa plná senzací, která nemá nic společného s realitou.

Tento článek je dostupný v Angličtině.

22 replies on “Pirát v koloně”

Troufám si tvrdit, že s něčím takovým ještě nepřišli ani v ČR.

Jistěže přišli. Neváhají zneužít okamžitě a cokoli. Třeba značku dálnice “omylem” osazenou na rozestavěném úseku a prasit za absenci dálniční známky.

Jednoduché řešení – nebýt ovce a požadovat hmatatelný důkaz o telefonování. Nemáte? Game over. Dosvědčíte si to vzájemně u správního orgánu? OK, bolí mne zadní zuby a držím si na nich studený kapesník. Game over.

Na svině se musí svinsky.

Upřímně, v tomto případě necítím motivaci se s nimadohadovat. Nehledě na to, že by to nakonec i bylo slovo proti slovu a považte, které slovo asi tak bude mít větší váhu.

Na telefonu jsem skutečně byla a nejde mi ani o to, že mě chytli jako o to za jakých okolností. Cituji “It is illegal to use a hand-held phone or similar device while riding a motorbike or driving, even if you are stopped at the lights or in a queue”

Na světlech to ještě chápu, ale za to stání v koloně nebo když necháte někde na parkovišti auto na volnoběh zatímco se hrabete v telefonu, tak to mi fakt smysl uniká. Nehledě na to, že kolikrát člověk sjede ze silnice na stranu, zastaví a pak teprve odpoví na hovor zatímco motor nechá běžet… je to totálně postavený na hlavu.

http://www.independent.co.uk/news/uk/home-news/mobile-phone-driving-fines-law-explained-penalty-to-double-march-new-law-a7603691.html

Rozumím Vám, ale děláte chybu, Aničko, když vůči státní moci vystupujete pouze férově. Možná je to Váš způsob jenání (a pak Vám velmi sluší), ale státní orgán si vůči Vám, jako občanovi (občance) také žádné servítky férovosti nebere. Což jste si i vyzkoušela. Takže je zcela na místě se bránit i nefér metodami – i když Vám to nemusí zrovna pasovat k pleti. Jakékoli vítězství nad státní mocí je vítězstvím, posílí Vás, je krokem zpět k normální společnosti, nerozdělující lidi na státem živené lovce a bezbrannou štvanou zvěř prostých občanů, krokem k sebejistému občanovi.

Na sv*ně se opravdu někdy musí sv*nsky.

Víte co, bylo to moje poprvé a poučila jsem se. Priste uz budu asertivnejsi a řeknu si o evidenci.

Ted uz s tim nic nenadelam a hlavne – uz jen tento článek je přiznáním. Ja jsem ten zákon dle jejich parametru opravdu porušila, i kdyz trest je samozrejme zcela nepřiměřený. Ona to byla i tak trochu smůla, clovek si to vzdycky cas od casu vybere.

Vase bojovnost se mi libi, osobne mam vůči UK poměrně neosobní vztah a necítím se dostatečně sebevědomá na to, abych s tu s místními orgány vedla válku. Zvlaste ted v dobe Brexitu.

nevim jak je to v Britanii, ale my tady mame takzvany “materialni znak prestupku”. ten rika, ze pro udeleni trestu neni nutne jen prokazani ze se skutek stal a umysl pachatele (to je celkem snadne – stal se uz proto ze jste se priznala a umysl byl prokazan tim ze jako drzitel ridicskeho opravneni se zavazujete dodrzovat silnicni pravidla), ale materialni znak je pekne tuhy orisek. organ musi prokazat ze v danem pripade byl ohrozen zakonem chraneny zajem. tedy ve Vasem pripade ze byla Vasim skutkem opravdu ohrozena plynulost a bezpecnost.

Zajimave, takovy presah ve znalosti prava tu tedy nemam. Aktualne stale cekam na oficialni dopis. Mohu se zeptat kde je *my tady*? Predpokladam, ze se nejedna o Ceskou Republiku. Anicka

presne tak. jedna se o Ceskou Republiku. a je pravda ze anglosaske pravo je diametralne odlisne. u nas do procesu nemuze kecat zadna porota, taky nemame zadne precedenty a tak o naprosto stejne situaci u nas muze kazdy soudce rozhodnout podle sveho aktualniho rozpolozeni. tak proto zduraznuju ze nevim jak je tomu v Britanii, ale urcite stoji za to si to zjistit, kdyz s nimi chcete vyti.

Problém takového systému je v tom, že je na první pohled legitimní/žádoucí a až při reálném kontaktu a hlubší analýze motivů si člověk uvědomí, že to tak není. Protože nespravedlivost a samoúčelnost takových nařízení člověk odhalí, teprve až dojde na něj samotného, což už bývá většinou pozdě (viz báseň Když přišli nacisté..).

Pravda, jak jinak by to taky člověk měl odhalit.

Nicméně, tohle nařízení považuji za selhání selského rozumu. Proč je to problém být na telefonu/tabletu/kindlu, když tvrdnu v koloně nebo někde na parkovišti… vžďyt je to v rozporu s tím proti čemu ten zákon bojuje – nehody kvůli používání telefonu za jízdy.

Docela by mě zajímalo, jak autorku vyhmátli. Policajt na chodníku čumící na řidiče je možnej, ale to by autorka musela mět smůlu, bo by sledoval jen malej úsek z několik set metrů dlouhé kolony. Spíš hlídka spatřila ajfoun na sedadle spolujezdce a zkusila štěstí. Pokud není v UK za správní řízení drakonický příplatek, stálo by za to do teho jít. Už jen pro těch 6 bodů.

nedokazu se stotoznit s Vasi myslenkou ze dana policistka jen dela svou praci. stejnym zpusobem se da obhajit i dozorce v koncentracnim tabore, stejne jako jeho velitel a uplne stejne i nejvyssi vudce nacistickeho radeni. i ada jen delal svou praci – vudce.

neexistuje nic jako “nekdo to delat musi”. vzdy to nekdo delat chce, nebo je dostatecne bezpaterni aby byl ochoten to delat, ale to z neho nedela obet – stale je to bezpaterni zruda ktera vzdy mela moznost rict si: “tohle opravdu neni duvod proc jsem si oblekala uniformu”.

Chapu Vas postoj, ale řeknu zo jinak, kdyz si tato policistka poprve nasadila uniformu, mohla tušit jak to mohlo dopadnout?

Mate pravdu – na jednu stranu, muze to byt bezpaterni clovek, kterého bavi buzerovat druhe (takových je) nebo ji to proste postupně rozvarilo.

Kdyz se totiz dostanete do určitého, řekneme “nakazeneho” prostredi, dříve nebo pozdeji Vas to semele a to muzete byt sebesilnejsi osobnost. Parkrat jsem takhle přistála v blbem kolektivu a jen jsem pozorovala, jak me to táhne dolu.

Snazila jsem se nenechat a snad se mi to i podařilo, ale ne kazdy je psychicky vybaveny na to, aby uměl roct něčemu “ne” a dokázal videt dal nez za sebe.

Ona opravdu muze věřit tomu, ze to dela v zájmu vyššího dobra, protoze si řekne “kdyz ta holka používá telefon v koloně bude ho urcite používat i za jízdy a takhle ji to odnaucime”. Muze věřit te myšlence stejne jako esesaci věřili Hitlerovi nebo komunisti Leninovi. Lidi jsou proste porad stejny.

Moje babička kdysi říkávala: “odešli komunisti, a kdyz vidim ty dnesni ksichty v televizi a ty jejich proslovy, je to furt ta sama pakáž”

(Omlouvam se za preklepy, Smolím to narychlo z telefonu.)

nemuzu nez s Vami souhlasit, ale jen v urcitych bodech.
1, mohla poprve oblect uniformu s idealy a cistym svedomim, ale nikdo ji nedrzi zbran u hlavy ani kdyz prohledla. mnoho vojaku wermachtu spachalo radeji sebevrazdu, nez aby plnili rozkaz se kterym bytostne nesouhlasili. ministerstvo lasky po ni sice nechce (zatim) takova zverstva, ale na druhou stranu ji neceka polni soud, kdyz rekne zbohem.
2, pokud zjistite ze Vas neco tahne dolu, tak se mate branit – bud se pokusit tahnout zbytek vzhuru, nebo se pustit.
3, muze verit tomu ze dela dobro – stejne jako tomu verili ti dozorci v koncentracnich taborech. stejne jako tomu veri revizor v tramvaji, stejne jako tomu veri politici, kteri systematicky ukrajuji nase prava a nabizeji POCIT bezpeci. muzeto tomu verit, ale to zni nedela dobreho cloveka, naopak.

stale plati co jsem psal puvodne: neexistuje zadna omluva ve smyslu “nekdo to delat musi”. nikdo to delat nemusi a kdyby to nikdo nedelal, tak bude svet o poznani lepsi.

No a co se jako divíte ? Aničku přece vyhmátl Big Brother. Žijete v reálném Angsocu, který předpověděl George Orwell již před 68 lety (román Nineteen Eighty-Four vyšel v roce 1949, ať se nám letopočty nepletou). A bránit se, Aničko, musíte. Nebo chcete dopadnout jako Julie ? :-(

Je to porad jenom pokuta, nikdo mi nastesti mozek nevygumoval. Zatim.

no, ale udelili Vam body a dokonce Vas pouzili pro petiminutovku nenavisti. to je imho docela dost.

Vazena pani,
mam takove smisene pocity. Na jednu stranu mi je vas lito, jako kazdeho, koho trestaji za jednani, kdy nikoho neposkodil, neomezil, neohrozil ani nic podobneho.
Na druhou stranu vy sama prejete, aby se takove veci dely jinym lidem, kteri take nikoho neposkodili, neohrozili a podobne – napriklad pisete slovni spojeni “jedou rychle jako prasata”, coz je naprosto klasicke. Nekdo jede rychle, takze “jede rychle jako prase”. Zaslouzi si chytit, dostat pokutu…
Pritom on nic nikomu neudelal.
Je uzasne sledovat, jak kdyz se nekomu neco stane, tak perfektne vi, ze to co se mu stalo je svinarna, ZROVNA TAHLE JEDNA VEC. Ale to, ze on sam podpruje ty svinarny v 1 000 000 000 000 000 dalsich pripadu, kdyz se netykaji jeho, ale nekoho jineho – to uz mu prijde v pohode.
Kez by tato prihoda na vas mela ten vliv, ze se nad timto zamyslite.
Nedoufam ale v to – v lidech je to az prilis zakorenene, ze co stat urci, dobre urcil, co policista rekl, to je svata pravda, ze ho musime poslouchat a I kdyz jsme nikomu nic neudelali, zaslouzime si potrestat, protoze na to zrovna je nejakej posranej zakon a prece zakony se musi dodrzovat, za kazdou cenu.
Pripomina mi to ten vtip o tom odboji za 2. sv. valky, kdy se ruzni partyzani chlubi, jak ty Nemce likvidovali, jak to slo a cesky si povzdechne, ze oni by byvali take likvidovali, ale bylo to zakazany…

Vážený Lojzo,

Diky za zpětnou vazbu. Pro me “jet rychle jako prase” znamena jet takovým zpusobem, ze svou jízdou ohrožuji ostatni.

Rychlost jízdy samozrejme nemusí nutné znamenat, ze řidič jede jako debil, protoze po rovině umi jezdit rychle kazdy, dokonce i ja. Patrně jsem toto slovní spojení nepoužila uplne správně v kontextu přirovnání jak se používá na ruzne situace stejny metr (ta novela totiz vznikla prave kvuli lidem, kteri nezvládli rizeni ve vysoké rychlosti zatimco si hráli s telefonem, nikoliv kvuli tem co stali v koloně).

Rozhodne jsem tim nemyslela nic z toho co tady popisujete. Nemam duvod někomu neco špatného přát a to, ze to tak vnímáte je pouze veci vaseho úhlu pohledu, ktery vychazi z Vasi osobnosti nikoliv me.

ale Anicka “prala” pokutu tem co jedou rychle jako prasata a navic u toho telefonuji – i zde nemusi nikoho dany ridic omezit ani ohrozit, ale rekneme ze to je neco jineho nez kdyby “prala” pokutu nekomu jen za to ze jede rychle jako prase.

jinak ten vtip je super, trochu smutnej, ale super. :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *