AnnaLogy

Between the worlds, real and unreal.

K zamyšlení

Tichá vzpomínka

Smrt bolí. Nejvíce ty, kteří zůstanou. Opustí je přesně ta část, o které si dosud mysleli, že je neoddělitelná. Ta má odešla s posledním znějícím tónem doprovázejícím rozloučení.


Od dětství jsem chovala k pohřbům jistý odpor. A pak mi došlo proč. Je to jediný okamžik, kdy si definitivně uvědomíte, že už tu není. A už nikdy nebude.

A přitom jí vděčím za všechna má nádherná léta strávená na naší chatě. Její něžné vískání ve vlasech, jablečný kompot, úžasné ovocné táče z lesních plodů a všeho, co nám vždy zahrada dala. Pravidelné chození pod okno do kuchyně a loudění dobrot oblíbenou říkankou „dej mi ptáčku do zobáčku“.

Vděčím ji za všechna ta úžasná posezení na verandě a společné sledování oblohy. Výlety na nákup do Bitýšky „parníkem“. Chození s vozíkem a kanystry pro vodu k nedaleké studni. Práskání dřeva v kamnech. Její umývání nádobí v lavóru a ranní Vitakáva. Vůně čerstvě nakrájené pažitky v polévce.

Byla ke mně ten nejhodnější a nejlaskavější člověk. Vždy mě maximálně podporovala a já jsem cítila, jak je pyšná na každý můj malý i velký úspěch. Učila mě dělat věci, které mám ráda. A i když mi kolikrát něco nešlo, neváhala mě pochválit. Na všechna má trápení i slzy mi pak laškovně odpovídala „než se vdáš, tak na to dávno zapomeneš“. A to jsem se vždy usmála a věděla, že všechno bude dobré. Jak ráda jsem poslouchala její válečné a poválečné příběhy.

Jediný okamžik, kdy mě skutečně vážně rozčilovala bylo, když mi chtěla desinfikovat rozbitá kolena a rozedřené lokty Alpou, čemuž jsem se logicky bránila. Její šibalské „na jak chceš, mně tu nohu stejně řezat nebudou“ na mě vždy spolehlivě zafungovalo.

Tak sbohem babičko, poslední křížek na čelíčko a jednoho dne se všichni sejdeme v nebi.

Tvá Andulka

Tato tichá vzpomínka budiž mou věčnou připomínkou, jak skvělou babičkou jsi byla. A abych nikdy nezapomněla. Ani když se vdám.

slunecnice

Leave A Comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..